2017 BDAE ANNUAL SCHOLARSHIP, BURSARY & STEM AWARDS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Luke Oxenham 2017 BDAE £1000 Engineering Scholarship Winner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back Row:

Matthew Templeton, Thomas Maddocks, Cornelius Els, Owain Oxenham on behalf of Luke

Front Row:
Katherine Armstrong, TJ Richards, Joe Finney (speaker), Denis Lidstone (award coordinator)

2017 Winners

BDAE Engineering Scholarship - Luke Oxenham, £1000

Bursary Winners
Furness College Craft Apprentice - T.J. Richards, £250
Furness College Technical Apprentice - Cornelius Els, £250

Students
Matthew Templeton - Furness College - Barrow 6th Form, £250
Katherine Armstrong - Millom School, £250


Best of the Best
Thomas Maddocks - Ulverston Victoria High School, £350

The Year 9,10 & 11 BDAE STEM Award winners, each of whom received a cheque for £40, were:

School                                     Year 9                                      Year 10                                   Year 11

Walney                                   Willian Corkill                       Hayden Carr                         Robert Moser

Chetwynde                          Nathan Powel                      Antoni Kudelski                   Liam Edgely

Cartmel                                  George Ashworth              Ellin Wright                           Henry Macdonald

John Ruskin                          Hugo Powell                         Hari Gill                                  Joe Edmondson

Ulverston                              Abbie Eaglestone               Caleb Brettle                        Dilna Byju Francis

Furness Academy              Elisa Edmondson                Adam Smith                          Caitlin Patterson

Dowdales                              Paige Burns                          Joseph Taylor                       Connor Jones

Millom                                    Alicia Benn                            Jack Tallentire                      Louise Rourke

St Bernard’s                         Connor McLoughin            Ralph Ching                          Robert Moser

 

 Joe Finney's Assistants

Christian Merritt (left) and Morgan Coulter (right) with Joe Finney

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



2016 BDAE ANNUAL SCHOLARSHIP & BURSARY WINNERS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Joe Bell 2016 BDAE £1000 Engineering Scholarship Winner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back Row:

Ion Mihaita, Luke Oxenham, Joshua Woodend

Front Row:
Denis Lidstone, Clare Steele, Emily Duerden, Commodore Mark Adams, Charles Rowntree, Mr Bell for Joe (scholarship winner), Philip Smith

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ion Mihaita & Philip Smith with Furness College Staff

2016        Winners

BDAE Engineering Scholarship - Joe Bell, £1000

£250 Bursary Winners

Furness College Craft Apprentice - Philip Smith
Furness College Technical Apprentice - Ion Mihaita

Students £250 each
Joshua Woodend - Barrow Sixth Form College
Emily Duerden - Chetwynde School
Clare Steele - Millom School

 

Best of the Best, £350
Luke Oxenham - Ulverston Victoria High School          

The Year 11 Bursary winners, each of whom received a cheque for £40, were:

Ulverston Victoria High School - Lewis Croasdale
John Ruskin School - Elouise Pidduck
Cartmel Priory School - Steven Nicholson
Chetwynde School - Eagan Carson-Walker
Furness Academy - Courtney Morrow
Walney School - Lauren Niven
St Bernard’s Catholic High School - William Gilroy
Dowdales School - Matthew Templeton
Millom School - Jack Cullen              

 

 

2015 BDAE ANNUAL BURSARY WINNERS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Photo courtesy of the North West Evening Mail

Back Row: John Hudson, Managing Director, BAE Systems (Maritime), Nile Dixon, Ben Turnough, Dr Tim Bushell, BDAE President

Front Row: Grady Slater, Pamela Pugh for son Scott, Carla Teeley, Eve Miles, Jake Newton

 

John Hudson presented the awards

2015 Winners

BDAE Engineering Scholarship - Scott Pugh, £1000

Apprentice (BAE Systems, Submarines) - Jake Newton, £250
Apprentice (BAE Systems, Submarines) - Evelyn Miles, £250

 

Students, £250 each
Nile Dixon, Ulverston Victoria High School
Grady Slater, Chetwynde
Carla Teeley, Millom 6th Form

 

Best of the best £350
Ben Turnough, Barrow 6th Form College

 

The Year 11 Bursary winners, each of whom received a cheque for £25, were:
Ulverston Victoria High School - Matthew Taplin
John Ruskin School - Hector Meanwell
Cartmel Priory School - Susanne Hall
Chetwynde School - Emily Duerden
Furness Academy - Emma Griffiths
Walney School - Lewis Buchanan
St Bernard’s Catholic High School - Ben O’Flynn
Dowdales School - Robert Rawlinson
Millom School - Kathryn Phillip

  

 

2014 BDAE ANNUAL BURSARY PRESENTATION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hal Devonald, Josh Dunford, David Bates, Kirsty Bentley, Joel Bland, James Allison
The Presentation of the Awards was by Graham Sturgeon, British Airways Senior First Officer on Airbus 380

 

2014 Winners £250 each

Apprentice (Siemens Subsea), Hal Devonald
Apprentice (BAE Systems, Submarines), Josh Dunford

 

Students
David Bates, Chetwynde
Joel Bland, Barrow 6th Form College
Kirsty Bentley, Millom 6th Form

Best of the best, £350
James Allison, Ulverston Victoria High School

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Josh Dunford | Joel Bland | James Allison - all with Graham Sturgeon, British Airways Senior First Officer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hal Devonald | David Bates | Kirsty Bentley - all with Graham Sturgeon, British Airways Senior First Officer

2013 BDAE ANNUAL BURSARY PRESENTATION

[_image_to_follow_]

 

Presentation by Chris Garside, Engineering Director, Future Combat Air Systems at BAE Systems.

L-R Patrick Rigg (UVHS), Hannah Williams (Tech Apprentice), Adam Collett (Mech Apprentice), Charles Rowntree (BDAE President), Chris Garside (Presenter & Speaker), Tim Bushell (Awards Co-ordinator), Ryan Clyde (Chetwynde), Ben Street (Barrow 6th Form), Emma Watson (Millom 6th Form).

 

2013 Winners, £250 each

Apprentice (Mechanical), Adam Collett
Apprentice (Technical), Hannah Williams

Students, £250 each
Ryan Clyde, Chetwynde
Ben Street, Barrow 6th Form College
Emma Watson, Millom 6th Form

Best of the best, £350
Patrick Rigg, Ulverston Victoria High School

 

 [_image_to_follow_] Adam Collett

[_image_to_follow_] Hannah Williams
[_image_to_follow_] Ryan Clyde
[_image_to_follow_] Ben Street
[_image_to_follow_] Emma Watson
[_image_to_follow_] Patrick Rigg

All photographs by kind permission of Ashton Bowron (Photographer) and the North Western Evening Mail (c)

STEM awards at year 11, each receives £25                   

Adam Fare, UVHS

Kieran Barnes, Walney

Ryan Bowron, Dowdales

Jack Jefferson, St Bernard’s

David Allewell, Furness Academy

Jessica Arnold, Coniston

Natalie Beadle, Cartmel

Millom - TBA

Marc Owens, Chetwynde

 

2012 BDAE ANNUAL BURSARY PRESENTATION


Presentation by Garry Dalton - Head of Internal Supply & Support, Airbus

2012 Winners                                                                                     

1st Year Apprentice – £250 Dana-Amber Henderson (Acrastyle)
2nd Year Apprentice – £250 Glenn Wearing

 

Students – £250 each

Chloe Martin, Barrow 6th Form College

Jamie Bentley, Millom 6th Form
Matthew Penellum, Chetwynde

 

Best of the Best – £350
Max Carruthers, Ulverston Victoria High School
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

[_image_to_follow_]                                                                                                                                                                                                                                                             

 

Back Row (l-r): Charles Rowntree (BDAE President), Garry Dalton (presenter), Dana-Amber Henderson, Matthew Penellum, Dr Tim Bushell.                                                                                                                                                                                                                                                    

 

Front Row (l-r): Max Carruthers, Glenn Wearing, Chloe Martin, Jamie Bentley

 

[_image_to_follow_][_image_to_follow_][_image_to_follow_][_image_to_follow_][_image_to_follow_] 5 pics, last 2 with captions

Ellie Cox talks about Dowdales greenpower car
Dana-Amber Henderson, Glenn Wearing ,Matthew Penellum, Chloe Martin, Jamie Bentley, Max Carruthers.

 

2011 BDAE ANNUAL BURSARY PRESENTATION

                                       

Presentation by Greg Foote – TV Science Presenter

 

2011 Winners
Apprentice
Sean Harris (BAE Systems) – £200

Students – £175 each
Andrew Morrall, Barrow 6th Form College
Ashton Coward, Chetwynde
Tommy Moore, Ulverston Victoria High School

Best of the Best – £250 each
Sarah White, Millom 6th Form
Sam Tickle, Ulverston Victoria High School

[_image_to_follow_]
(l-r) Sam Tickle, Ashton Coward, Greg Foote (presenter), Sean Harris, Tommy Moore, Andrew Morrall, Sarah White

[_image_to_follow_]
Bob Pointing (BDAE President), Greg Foote (presenter), Tim Bushell (bursary organiser), Andrew Morrall, Ashton Coward, Sean Harris, Sam Tickle, Sarah White

 [_image_to_follow_]
The audience about to get the cups blown off their heads

[_image_to_follow_]
Presenter Greg Foote with a "Flame Tornado"

[_image_to_follow_]
Solid Custard, Static Electricity and the final Dry Ice Explosion

 

 

2010 BDAE ANNUAL BURSARY PRESENTATION
Introduction by Dr Tim Bushell of Oxley Developments
Presentation by Nigel Allan Manager, Manufacturing Engineering Vauxhall Astra at Ellesmere Port

2010 Winners
Student Winners
£150 Bethany Knowles, Millom School
£250 Jonathan Benson, Barrow Sixth Form College
£250 Holly Furness, Ulverston Victoria High School
£150 Michael Asghar, Chetwynde

Apprentice winner
£200 Ryan Semmut-Ghigo

[_image_to_follow_]
Back row (l-r): Ian Crawford (bursary coordinator), Rhys Parkey, Michael Asghar, Jonathan Benson, Tim Bushell (bursary coordinator)
Front row (l-r): Ryan Semmut-Ghigo, Nigel Allan, Holly Furness, Bethany Knowles, Bob Pointing (BDAE president)


 

2009 BDAE ANNUAL BURSARY PRESENTATION
Introduction by Dr Tim Bushell of Oxley Developments

 

2009 Winners, £250 each
Lewis Raine, Chetwynde
Scott Houston, UVHS
Peter Jesson, 6th Form College
Alex Holmes, BAE Systems - Apprentice award

 

[_image_to_follow_]

(l-r) Dr Tim Bushell, Ian Crawford, Simon Harris, Scott Houston, Lewis Raine, Alex Holmes, Peter Gillett, Peter Jesson

[_image_to_follow_]

Alex Holmes receives the Apprentice award from Simon Harris

[_image_to_follow_]
Scott Houston receives his Schools Bursary award from Simon Harris

[_image_to_follow_]

Peter Jesson receives his Schools Bursary award from Simon Harris

[_image_to_follow_]

Lewis Raine receives his Schools Bursary award from Simon Harris

 

2008 BDAE ANNUAL BURSARY PRESENTATION

Introduction by Dr Tim Bushell of Oxley Developments

2008 Winners - £250 each

Thomas Willison-Parry, Chetwynde
Lucy Binfield, UVHS
Alison Fryer, 6th Form College

Ross Crawford, CNC Foundation Apprentice award

[_image_to_follow_]

(l-r) Peter Gillett, Thomas Willison-Perry, Lucy Binfield, Dr Tim Leverton, Alison Fryer, Ross Crawford, Tim Bushell, Ian Crawshaw

 

2007 BDAE ANNUAL BURSARY PRESENTATION

Introduction by Dr Tim Bushell of Oxley Developments

The Awards, first presented in 1998 are sponsored by BDAE and local engineering companies or companies which depend on engineering, all concerned at the shortfall in young people entering Engineering.  This has recently been recognised nationally with the Government expressing concern about the dwindling applicants for and roles in Science and Engineering further education courses and subsequently engineering as a profession.  We now see the results of this locally, the sixth form college has started engineering courses, and as you may be aware that the Royal Academy of Engineering has designated our area to pioneer the Barrow Engineering Project which Ed Elvish who until recently was Principal of the Sixth Form College will be lead and I’m delighted to welcome Ed here tonight to assist with the presentation of the Bursary Awards and tell us a little about the project.

Engineers design and built the products we all use daily as well as the massive projects we sometimes take for granted.  We will be hearing about one very large project tonight.  I have found my career in engineering to be both fascinating and rewarding.  My father was a civil engineer, he built bridges for a living and with a passion so I had, I guess, a role model of the very best kind.  It is the Association’s hope that the encouragement of the Bursary will awaken such passion in these young people.

Before we move on to the awards themselves, a few words of thanks:

Sponsors

FETL, NW Evening Mail, B L Gilbert, Sir John Fisher Foundation, Tritech, Oxley Developments, BAE Systems as well as BDAE.

Schools

I would like to thank staff at these colleges for their support in nominating pupils for this scheme.

2007 Winners

Will Miners, Chetwynde - £175

Declan Rodger, Millom - £175

Ben Backhouse, Barrow Sixth Form - £175

Jonathan Wilson, Ulverston (and Best of Best) - £250

James Donnell, Furness College and BAE systems - £200

[_image_to_follow_]

Back row (l-r) Tim Bushell, Ed Elvish (presenter), Jonathan Wilson (Ulverston)

Front row (l-r) Will Miners (Chetwynde), Ian Crawshaw, Peter Gillett (President), James Donnell (Apprentice), Ben Bradshaw (6th form), Declan Roger (Millom), Glyn Cragg (Speaker)

 

2006 BDAE ANNUAL BURSARY AWARDS

2006: The winners of the 9th year of the awards were:

Ulverston Victoria High School, Jeremy Dykes
Barrow 6th Form College, Dominic Wiejak
Apprentice Winner Furness College, Tara Nesham

Runners up:

Barrow 6th Form College, Craig Denham & Oliver Wear
Ulverston Victoria High School, Josef Giddings & Richard Kapustynskyj

[_image_to_follow_] Tara Nesham Receives her award from Speaker Mark White
[_image_to_follow_] Chief Technical Specialist for Body Structures at Jaguar & Land Rover Product Development, shown arriving in a Jaguar XK.

2005: The winners of the 8th year of the awards are shown below

[_image_to_follow_]

(l-r) Ian Crawshaw, Tim Bushell, James Logie, Mayuri Madrah, Shaun Farquar, Daniel Hutchinson, Sam Lee, Ben Gilbert, Bill Brooks (Lecturer & Presenter), Peter Gillett (Secretary), John Green (President).

 

2005 Winners

Daniel Hutchinson, Ulverston Victoria High School, “Best of the best" award - £150
Shared Bursary Award : £50 (shared with Sam Lee of UVHS)

Sam Lee, Ulverston Victoria High School - £50 (+ £50 shared from ‘Best of the best’)
Jamie Logie, Barrow Sixth Form College - £100
Mayuri Madhra, Chetwynde School - £100
Shaun Farquhar, Millom School - £100

First Year Apprentice Award: Ben Gilbert, Kimberley Clark Ltd./Furness College - £200

The awards were presented by the lecturer Bill Brooks who had earlier flown into Walney ‘International’ Airport in his own small plane

 [_image_to_follow_] [_image_to_follow_]
 

[_image_to_follow_] Also on display was a selection of Science & Technology work carried out by students at UVHS

2004: The winners in the 7th year of the awards were:

[_image_to_follow_]

(l-r) John Green, Cliff Roberts, Ian Serjent, Paul Wrathall, Matthew Rooke, Peter Gillett, Ian Crawshaw

Mathew Rooke, Ulverston Victoria High School, Best of the best £150 and Bursary award £100
Peter Graham, Barrow 6th Form College, Bursary award £100
First Year Apprentice Award, Paul Wrathall, Rathbone CI - £200

2003: The 6th year winners were

Jennifer Bushell, Barrow 6th Form College
Best of the Best £150 and Shared Bursary award £50 (Shared with Jon Turner of 6th Form College)

Jon Turner, Barrow 6th Form College - £50 + shared best of the best award

Kyle Betteridge, Millom School - £100
Luke Tighe, Ulverston Victoria - £100
Anthony Kent, Chetwynde School - £100

First Year Apprentice Award:

Adam Mawson, BAE Systems - £200 

The awards were made by Ian Serjent

2002: The winners in the fifth year of the Bursary awards were; First - Christopher Joyce of Victoria High School, Ulverston. Second - Christopher Polmear of Millom School. Third - Kirsten Shankland of Parkview School, Barrow. A special award was made at the discretion of the Council of the Association to Andrew Duigan of Walney School.

Improvers awards were given to Adam Cartmel, Parkview; William Crook, Walney; Katie Laisby, Cartmel Priory; Adam Redhead, Millom; Steven Errington Victoria High.

The Apprentice Award, in its second year, went to Simon Darby of Furness Heating Components.

 

2001: This the fourth year of the awards saw the following Bursary winners; First - Corinne Berry of Victoria High School, Ulverston. Second - Howard Falconer of Millom School. Third - Sanjeeth Karat of Parkview School, Barrow.

The Improvers awards went to Joanne Duff, Alfred Barrow; Lee Castle, Dowdales; Christopher Thompson, Parkview; William Oxley, St Bernard’s; Thomas Carswell, Thorncliffe; Janice Tucker, Walney; Sarah Littlewood, Cartmel Priory; Paul Jeffery, Millom; Stephen Dickinson, Victoria High; Andrew McKeever, Chetwynde.

The Apprentice award made for the first time this year went to Michael Callister, a plumber apprentice with the Ward Group.

2000: The continuing sponsorship has allowed us this year to make the main bursary awards and in addition the first set of awards to the most improved student in engineering subjects in each school. The awards were presented at an extremely interesting lecture in November on the Formula Student Racing Car designed, procured and built by students at Lancaster University, and the bursaries were awarded as follows:- First Gregory Foot of Victoria High, Second Caroline Hufton of Dowdales, Third equal Christopher Plant of Parkview and Daniel Sharpe of St Bernard's.

The Improvers awards were also made to Daniel McGowan, Alfred Barrow; Chris Townson, Dowdales; Mark Saunders, Parkview; Kelly-Marie Hartley, St Bernard's; Gavin Morgan, Thorncliffe; Stuart Eccles, Walney; Nicola Rogers, Cartmel Priory; Adam McCullogh, John Ruskin; Wayne Pattinson, Millom; James Davidson, Victoria High.

1999: Due to additional sponsorship from a number of firms in the district involved in a wide variety of engineering pursuits, three bursaries were given valued at £100, £75 and £25 respectively. These were won by Frazer Daly of Millom School, David Howarth of Victoria High, and as third was too close to separate Alex Patterson of St Bernard’s and Paul Wright of Walney School. All of whom have gone on to do 'A' level studies. They report that these are going well and they are now involved in University applications and interviews. We hope to hear of their continued success in 2001.

1998: The first year of the award, two bursaries were given and were won by Oliver Gray of Cartmel School who has now successfully completed his studies at Barrow 6th Form College and Catriona MacKinnon of Ulverston Victoria who has also successfully completed her studies in their 6th Form. Both have done extremely well even though Catriona was inclining towards veterinary studies. Both have now embarked on degree courses, Oliver at Warwick doing Mathematics and Physics and Catriona at Edinburgh doing Veterinary Science. The Association wishes them all the best for the future and looks forward to reporting their further progress.

all with Graham Sturgeon, British Airways Senior First Officer

President: Russ Watson C.Eng., FIMarEST - Minute Sec: Josh Ashley - Programme Sec: Mike Kittley

If you experience any problems with this website, or have any comments to make please contact barrow.district.ae@gmail.com